„Księga Dharmy” i podejmowanie świadomych decyzji 4 czerwca 2018 – Napisano w: Księga Dharmy, Psychologia – Tagi: , , , , ,

„Księga Dharmy” jest osobistą podróżą duchową Simona Haasa po zakątkach umysłu, zmierzającą do sedna rozwoju osobistego. Dzięki naukom, których sam doświadczył teraz może opisywać zasady dharmy i wskazywać jak żyć w zgodzie z nimi.

„Żyć świadomie, w zamierzony przez siebie sposób, to jedno z najtrudniejszych wyzwań. Większość z nas żyje na łapu-capu. Nie zastanawiamy się nad tym, według jakich zasad chcemy kształtować własne życie. Zapominamy, że cechy będące odzwierciedleniem tego, co w nas najlepsze, nie są dziełem przypadku. Wynikają z umiejętności życia.”

O czym jest Księga Dharmy?

Według nauk współczesnego hinduizmu dharma to elementarne zasady, do których powinien stosować się każdy wyznawca religii. Dotyczą obowiązków rodzinnych, społecznych oraz religijnych. Ale książka Haasa nie traktuje tylko o właściwym stosunku wobec innych. Jego książka opowiada przede wszystkim o sztuce dokonywania świadomych wyborów, które pomagają rozwiązywać życiowe problemy i o kierowaniu swoim postępowaniem w taki sposób, aby żyć „umiejętnie”.

Simon Haas przez 16 lat pobierał nauki od swojego praktykującego jogę duchowego mistrza. Stąd też w autorze „Księgi Dharmy” chęć popularyzacji wiedzy wywodzącej się zarówno z filozofii jogi jak i starożytnych Indii. Według nauk indyjskich jedną z wielkich cnót jest cierpliwość – niezbędna do osiągnięcia życiowej mądrości. Możemy ją osiągnąć poprzez odpowiednią pracę nad sobą, stopniowe tworzenie zasad funkcjonowania, życie w sposób zamierzony i celowy ze świadomością kierunku, który się wybrało, do którego się zmierza. Wybór drogi i podążanie nią powinno być zgodne z naukami dharmy, bo tylko trzymając się ich możemy w pełni wykorzystać dany nam potencjał. Oznacza to konieczność zaangażowania się we własne życie, kreowanie go i dążenie do tego, aby nie było dziełem przypadku.

 

Dla kogo jest „Księga Dharmy”?

Książka jest dobra właściwie dla każdego, komu zależy na osiągnięciu jakiegoś celu bez zawierzania przypadkowi. Dharma to słowo pochodzące z sanskrytu, a po raz pierwszy pojawiło się w Rygwiedzie. Już w starożytności zasady opisane przez Haasa pomagały władcom w rządzeniu. Dlaczego nie miałyby dziś wspierać nas w kształtowaniu życia i podejmowaniu decyzji? Podobnie jak starożytni monarchowie, tak i my dziś mamy wpływ na otaczający nas świat.

Książka Simona Haasa „Księga Dharmy” jest dostępna w naszym sklepie internetowym

« Joga a ciemna noc duszy autorstwa Simona Haasa
Zjawiska Nadprzyrodzone – recenzja książki »