„Szafranowy Krzyż” to pozycja, którą opublikowaliśmy w 2016 roku. Książka ta jest o tyle wyjątkowa, że porusza historię uczucia, które rozkwitło, mimo różnic, które dla wielu byłyby nie do zaakceptowania. Opowiada bowiem historię o baptyjskiej pastorce, która poślubiła hinduskiego mnicha.

O czym jest „Szafranowy Krzyż”?

Jest to historia dwojga ludzi, którzy mimo istotnej różnicy między nimi, jaką jest wyznawana religia, potrafili znaleźć w tym wspólny mianownik. Dzięki temu mogli się od siebie nawzajem wiele nauczyć, co pomogło im w umocnieniu związku. Historia ta pokazuje, że ludzie, którzy się od siebie znacznie różnią, mogą stworzyć szczęśliwy związek, jeśli tylko będą wzajemnie szanować istniejące między nimi różnice.

Komu przypadnie do gustu?

Ze względu na to, że w książce poruszane są rozmaite tematy, ciężko jest jednoznacznie określić grupę czytelników, których zaciekawi „Szafranowy Krzyż”. Wprawdzie temat książki głównie skupia się na religii, jest ona napisana w taki sposób, że nie trzeba być osobą religijną, aby odkryć w niej coś ciekawego dla siebie. Sposób, w jaki autorka Dana Trent opisuje swoje doświadczenie, jakim jest podróż do Indii – miejsca bardzo ważnego dla jej męża, wyznawcy hinduizmu – już od pierwszych stron książki jest bardzo zachęcający. Trent pisze w sposób bardzo bezpośredni, wplatając co i rusz zabawne anegdoty ze swojego życia, widać że ma dystans do siebie, co sprawia że łatwo jest ją polubić. Przypomina ona nieco główną postać popularnej serii o Bridget Jones, nieco bardziej ułożoną, choć o podobnej wrażliwości. Książka jest ciepłym zapisem wspomnień autorki, lecz także zawiera w sobie również mądre przesłania dotyczące, zarówno życia, jak i relacji z ludźmi. Każdy może odnaleźć w niej coś dla siebie.

Książkę „Szafranowy Krzyż” możecie kupić w naszym sklepie internetowym.

DO INDII PO DUCHOWE ODNOWIENIE

Marzeniem większości chrześcijan jest wybranie się do Ziemi Świętej, a każdy muzułmanin przynajmniej raz w życiu musi pielgrzymować do Mekki. Wśród najpopularniejszych religijnych celów znalazły się jednak ostatnio miejsca, gdzie na wiarę można spojrzeć z innej perspektywy.

Meksyk, Gwatemala, Tybet – to te lokalizacje stały się w minionych latach celem pielgrzymek ludzi szukających duchowego odnowienia. Chrześcijanie coraz częściej wybierają miejsca, w których mogą zetknąć się z inną kulturą i zastanowić się nad swoim życiem.

Nierzadko pielgrzymi wracają z takich podróży bogatsi o nową wiedzę. Odkrywają miejsca, które wcześniej widzieli tylko na zdjęciach lub w telewizji, ale również odwiedzają punkty kultu religijnego, spoglądając na Boga z innej strony.

meditation-818982_1280

Na początku Kościół był sceptyczny

Niemal tak długo, jak ludzie egzystują na Ziemi, istnieje również pielgrzymowanie. Pielgrzymki uważa się za jeden z najstarszych przejawów ludzkich wędrówek wynikających z pozaekonomicznych motywów. Podróże duchowe posiadają z jednej strony charakter oddolnego, spontanicznego ruchu, z drugiej zaś są przyjmowane jako jedna z oficjalnych form pobożności. Wiele wyznań traktuje pielgrzymkę do świętych miejsc jako obowiązek ciążący na każdym z wyznawców, inne natomiast zaliczają ją do jednej z możliwych form wyrażania religijności. W historii Kościoła katolickiego były momenty, gdy odnosił się on z wielką rezerwą do pielgrzymowania. Z biegiem czasu Kościół doszedł jednak do wniosku, że podróże duchowe umacniają wiarę. Mimo to biskupi nigdy nie nakazywali pielgrzymować.

Za pierwszą pielgrzymkę w ścisłym znaczeniu (zgodnie z Pismem Świętym), która do dziś stanowi archetyp pątnictwa, uznaje się wędrówkę Abrahama, „ojca wszystkich wierzących”, z Ur chaldejskiego do ziemi wskazanej mu przez Boga. Po wielu wiekach ludzie sami stwierdzili, że czują potrzebę odnowy religijnej i zaczęli ruszać w podróże do Ziemi Świętej. Tak robią jednak tylko chrześcijanie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja u muzułmanów, którzy przynajmniej raz w życiu muszą odbyć podróż do Mekki, zgodnie z ostatnim filarem wiary (Hadż).

 Nieznane Indie - Walther Eidlitz

Indie jednym z punktów docelowych

Coraz więcej biur podróży zaczyna oferować pielgrzymki w nietypowe miejsca, a ludzie chętnie z nich korzystają. Jednym z takich celów stają się również Indie. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę przykazania głównej religii w tym kraju, czyli hinduizmu. Najważniejsze jednak jest, żeby mieć otwartą głowę, a wówczas łatwiej będzie napełnić się duchowo.

Docelowym miejscem peregrynacji odwiedzających Indie obowiązkowo stać się muszą święte miejsca. Najpopularniejsze z nich to Waranasi. Zgodnie z legendą miasto to ufundował sam Śiwa. Za sprawą odpowiedniej praktyki można osiągnąć w tych miejscach Mokszę, czyli wyzwolenie.

Ważnym punktem duchowej wycieczki jest również aśrama Sathya Sai Baby. To największa hinduska pustelnia, tradycyjnie wypełniona energią i miłością. Można w niej uczestniczyć w ceremoniach śpiewu bhajanów i medytować podczas recytacji wedyjskich hymnów, które pozytywnie wpływają na umysł.

Ciekawym punktem podróży jest też aśrama Art of Living, gdzie pielgrzymi mogą wziąć udział w kursie sztuki życia. Ci, którzy ukończyli ten kurs, twierdzą, że są naładowani pozytywną energią i bardzo chętnie podjęliby się go jeszcze raz. W międzyczasie można doświadczyć jeszcze lili, czyli cudów, Avatara.

 vx007-walther-eidlitz-portrait-562x718

Walther Eidlitz prekursorem

Jedną z pierwszych osób, które zdecydowały się na duchową podróż do Indii i udokumentowały to na piśmie, był Walther Eidlitz. Na polskim rynku wydawniczym właśnie pojawiła się jego książka pt.: „Nieznane Indie”. Eidlitz, jako historyk religii, umiejętnie przedstawia kontekst duchowych praktyk, które w Indiach przetrwały setki lat. Do tego kraju Dalekiego Wschodu wybrał się na chwilę przed wybuchem II Wojny Światowej, w 1938r., i szybko trafił do brytyjskiego obozu dla internowanych w Kolkacie.

W „Nieznanych Indiach”, opublikowanych przez wrocławskie wydawnictwo Manendra, możemy przeczytać m.in. jak Austriak poznaje tradycję gaudijawisznuizmu, śpiewa hymny do Śiwy, czyta Bhagawatapuranę w szopie na narzędzia, czy spędza zimę pod Himalajami. Co warte zaznaczenia, ten nieżyjący już indolog opisuje wszystko w sposób barwny i przystępny, więc jest to lektura nawet dla osób, które wcześniej z powyższymi tematami nie miały wiele wspólnego.

Duchowe podróże mają przyszłość?

Coraz więcej osób decyduje się na duchowe podróże i wydaje się, że ta praktyka dopiero się rozwija i ma przed sobą świetlaną przyszłość. Ludzie są ciekawi świata i oprócz zwiedzania nieodkrytych wcześniej przez nich lądów, chcą również doznać religijnego odnowienia.

Największym problemem wciąż jest jednak cena, gdyż siedmiodniowa pielgrzymka do Indii kosztuje około 5500 zł. Mimo to zainteresowanie takimi wyprawami jest spore i wszystko na to wskazuje, że będzie rosło. Kraje Trzeciego Świata stają się najbardziej pożądanymi religijnymi celami.

Książkę można kupić tutaj

Śripada B.W. Sadhu Maharadźa nie jest zwyczajnym uczonym ani nauczycielem. To były król dystryktu Munger w Biharze, który pewnego dnia zdecydował porzucić całe swoje bogactwo i władzę, by zająć się już tylko poszukiwaniem premy – miłości do Boga. Odwiedził wiele krajów w Ameryce Południowej i Europie, roztaczając wokół aurę miłości i życzliwości. Dzięki swojej umiejętności dostrzegania wszędzie i we wszystkim prawdziwego piękna, jednoczy osoby pochodzące z różnych kultur i środowisk, okazując im miłość i zrozumienie, a zarazem uświadamiając więź łączącą je wszystkie na poziomie duszy. Nie jest członkiem żadnej instytucji i wznosi ludzi ponad wszelkie podziały religijne. Jego pokorne, miłe usposobienie rozświetla świat swym promieniejącym blaskiem. Niewątpliwie jest on doskonałym wzorem dla każdego, kto go spotka.

Kup: Piękno prawdziwej miłości

Przedstawiamy absolutną nowość w naszej ofercie! „Śri Guru i jego łaska” to prawdziwy skarb dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć wyjątkową rolę mistrza duchowego. Książka zawiera nauki Swamiego B. R. Śridhary Maharadźy na temat związku ucznia i guru w w jednej z najbogatszych mistycznych tradycji subkontynentu indyjskiego, jaką jest wisznuizm bengalski. Swój egzemplarz zamów na naszej stronie.

Tylko wielka i szczera dusza jest zdolna właściwie odzwierciedlić w swoim sercu niezwykłą duchową rzeczywistość, która zstępuje do świata doczesnego za pośrednictwem duchowego nauczyciela, by pomóc potrzebującym. Teraz nauczyciel reprezentujący ów duchowy wymiar dzieli się wedyjską wiedzą, która nigdy wcześniej nie została udostępniona w druku.

Z jednej strony książka ta zawiera treści bardzo hermetyczne i charakteryzujące się wyjątkową duchową głębią, z drugiej zaś strony emanują z niej szczerość i dobroć sędziwego mędrca, który poświęcił całe swoje życie pracy nad duchowym rozwojem i pomaganiu na tej drodze innym. Dla osób, które po raz pierwszy zetkną się z tematem duchowego przewodnictwa przy lekturze tej książki, będzie to dość egzotyczna podróż budząca wiele skrajnych emocji.

Postęp oznacza odrzucanie i przyjmowanie na nowo. Tak oto, kiedy dochodzi do konfliktu między względnym punktem widzenia a stanowiskiem absolutnym, należy odrzucić to co względne na rzecz absolutnego. – B. R. Śridhara Maharadźa

Swój egzemplarz zamów na naszej stronie 🙂

 

To prawdziwa gratka dla fanów Ruperta Sheldrake’a: na naszej stronie internetowej możecie zamówić książkę „Nowa Biologia”, w której Sheldrake pokazuje zupełnie nową wizję funkcjonowania świata.

Hipoteza zaprezentowana w książce opiera się na idei, iż pola morfogenetyczne mają mierzalne efekty fizyczne. Postuluje ona, że specyficzne pola morfogenetyczne są odpowiedzialne za charakterystyczne formy i organizacje systemów na każdym poziomie złożoności, nie tylko w dziedzinie biologii.

Podczas gdy teoria mechanistyczna praktycznie wszystkie zjawiska związane z dziedziczeniem przypisuje dziedziczności genetycznej, utożsamianej z DNA, to hipoteza formatywnej przyczynowości dodatkowo postuluje, że organizmy żywe dziedziczą pola morficzne organizmów z przeszłości należących do tego samego gatunku. Ten rodzaj dziedziczenia ma miejsce dzięki rezonansowi morficznemu, nie zaś przez geny. Tak więc dziedziczność obejmuje zarówno genetyczne dziedziczenie białek, jak i rezonans morficzny od podobnych form z przeszłości.

Książka „Nowa biologia” zawiera również opis intrygujących eksperymentów naukowych oraz rozmowę Ruperta Sheldrake’a z Davidem Bohmem – wybitnym fizykiem kwantowym.

Zapraszamy do lektury 🙂

Któż nie chciałby spotkać się ze znanym pisarzem? My dziś mieliśmy taką możliwość!

Zostaliśmy zaproszeni do domu Ruperta Sheldrake’a, gdzie dyskutowaliśmy o ograniczeniach współczesnej nauki i debiucie jego najnowszej książki na polskim rynku wydawniczym. Rupert podpisał też kilkanaście egzemplarzy naszego wydania książki „Nauka – wyzwolenie z dogmatów” 🙂

Jeśli chcielibyście wejść w posiadanie jednego z tych kolekcjonerskich egzemplarzy, koniecznie śledźcie nasz profil na Facebooku lub Google+, gdzie niebawem powiadomimy Was, jak to zrobić.

Jeśli zastanawiacie się nad kupnem książki „Nauka – Wyzwolenie z dogmatów”, zachęcamy Was do zapoznania się z jej fragmentem. Na platformie issuu.com udostępniliśmy wprowadzenie, w którym Rupert Sheldrake wyjaśnia, co rozumie pod pojęciem „dogmatów nauki” i pokrótce je omawia.

Wystarczy tylko kliknąć w poniższy link, a nasza książka dosłownie stanie przed Wami otworem 🙂 issuu.com/wydawnictwo.manendra

12 stycznia 2013 roku Rupert Sheldrake prowadził wykład zatytułowany „Złudzenia nauki” (The Science Delusions) podczas TEDx Whitechapel.

Tematem wieczoru były wyzwania dla istniejących paradygmatów naukowych. W wyniku protestu złożonego przez dwóch przedstawicieli materializmu naukowego, nagranie wykładu Sheldrake’a zostało zdjęte ze strony TED. Zanim to się stało, obejrzało je około 35,000 widzów. Po „zbanowaniu” film pojawiał się głównie na platformie YouTube, gdzie dotarł do kolejnego pół miliona słuchaczy.

Podczas swojego wystąpienia Sheldrake przedstawia swoje zastrzeżenia do dominującego paradygmatu naukowego, porównuje pewne twierdzenia do dogmatów i wyjaśnia, skąd bierze się jego sceptyczne podejście do możliwości współczesnej nauki. Treść tego wykładu bliska jest przesłaniu książki „Nauka – wyzwolenie z dogmatów”, dlatego tym bardziej zachęcamy Was do jego obejrzenia: youtube.com/wydawnictwo.manendra

Paramadvaiti Swami to nietuzinkowa osobowość – człowiek, który swoją życzliwością i mądrością urzekł tysiące ludzi. Swami podróżuje po świecie i rozmawia z wieloma osobami, udziela porad, prowadzi wykłady dotyczące filozofii Wschodu, organizuje programy ekologiczne, terapeutyczne i medytacyjne.

Książka „Zapytaj Swamiego” to zbiór pytań i odpowiedzi na rozmaite tematy: od ekologii po duchowość i kontemplację. Niewątpliwie jest to lektura godna polecenia, która zmusza do refleksji i pokazuje, że w pędzącym pociągu, jakim jest życie współczesnego człowieka, jest miejsce na radość, spokój i miłość. Przekonaj się o tym, czytając fragment, jaki udostępniliśmy na ISSUU: issuu.com/wydawnictwo.manendra